Logo

Profesyonel Hazır Web Sitesi Tercih Edilmeli midir?

Image

Günümüzün dijital çağında kurumsal web sitesi, şirketlerin kendisini dış dünyaya açmasında çok önemli bir unsur. Web sitelerinin tasarımı sadece estetik biçimi oluşturmaz aynı zamanda marka bilincini, katılımcı etkileşimini ve online güvenliği etkiler. Bu noktada kurumsal web sayfası tasarımı oldukça stratejik bir seçim. Markanızı yansıtan, kullanıcı memnuniyetini önemseyen ve sağlam güvenlik önlemleri sağlayan bir kurumsal web sitesi hazırlayarak başarınızı zirveye taşıyabilirsiniz.

 

Marka Kimliğini Yansıtan Temalar

Kurumsal web sitesi sayesinde marka bilincinizi müşterilerinize gösterebilirsiniz. Markanızın logosu ve içeriğiyle uygun bir renk paletini seçip eklenecek tüm ögelerin bununla uyumlu olmasını sağlamalısınız. Markanızı temsil edecek görselleri (ürün görselleri gibi) eklemeli, tutarlı bir şekilde bunları yerleştirmelisiniz. Ayrıca web sitenizin tüm sayfalarında temanıza sadık kalmalısınız. Ekleyeceğiniz yazıların fontu, navigasyon barının efektleri gibi küçük detaylar da dahil her şey markanızı yansıtmalı.

 

Kullanıcı Deneyimini (UX) Güçlendirmek

Sadece kurumsal web siteleri için değil, tüm web siteleri için UX temel taştır. Ziyaretçiler siteye girdiğinde uzun yükleme süreleri gibi sorunlarla karşılaşıp siteden çıkmamalı. Ayrıca sezgisel bir tasarım izlenerek kullanıcının aradığı bilgiyi en pratik şekilde görebilmesi sağlanmalı. Bunu yapabilmek için hedef kitlenizden emin olmalı ve kurumsal web sitesi içerisindeki tüm ögelerin konumunu iyi organize etmelisiniz.

 

Kullanıcı Arayüzünün (UI) Etkili Olması

Bir müşteri web sayfanıza girdiğinde ilk olarak içerisindeki ögeleri ve tasarımınızı görecektir. Bu noktada göz yormayan ve çekici bir tasarım çok önemli. UI ögelerini stratejik kullanmak kurumsal web sitesi için görsel çekicilik ve işlevsellik sağlayacaktır. Burada dikkat etmeniz gerekenler şu şekilde:

  • Görsellerin Hiyerarşisi: Tüm UI ögelerinin boyut, renk ve içerik olarak birbiriyle entegre olduğuna emin olmalısınız. Görsellerin kullanıcının dikkatini nasıl etkilediği hakkında detaylı düşünmek bu konuda yardımcı olacaktır.
  • Font Seçimleri: Font seçimi çoğu kişiye ilk bakışta önemsiz gelse de aslında markanızın kimliğini yansıtmanın en önemli parçalarından biri. Doğru bir font seçerek müşterinizin dikkatini asıl gereken yere çekebilir, kullanıcı deneyimini arttırabilirsiniz.
  • Görüntüleri Etkili Kullanmak: Görsellerin olması gereken yerde olması, renklerinin birbiriyle uyumlu olması gibi faktörler kullanıcı deneyimini pozitif yönde etkileyecektir. Bunların yanında eklenen görsellerin kaliteli olması çok önemli. Kaliteli görseller daha büyük boyutlu olduğundan bazen sayfanın geç yüklenmesine neden olabilir. Bu yüzden bu görselleri kullanırken performansı arttırdığınıza emin olun.

 

Mobil Cihazlarla Uyumlu Tasarım

Kurumsal web sitesi sadece bilgisayar kullanıcıları için değildir. Özellikle bir e-ticaret web sitesi için konuşuyorsak çoğu müşteri mobil cihazlar ile sayfanızı ziyaret edecektir. Hedef kitlenizin çeşitli cihazlarla sayfanıza giriş yapacağı göz önüne alındığında “responsive” yani duyarlı tasarımın önemi çok büyük. Tasarımın hem farklı ekran boyutlarında hem de farklı tarayıcılarda doğru çalıştığına emin olmalı, varsa eklenecek animasyonların buna göre ayarlanmasını sağlamalısınız.

 

Kurumsal Web Sitesinin Güvenliği

Teknolojinin gelişmesiyle siber güvenliğin önemi de arttı. Özellikle kurumsal web siteleri için siber güvenlik çok önemli. Hem kullanıcılarınızın verilerini hem de kendi web sayfanızı korumanız için almanız gereken bazı basit önlemler var.

  • SSL Sertifikaları: Verilerinizin şifrelenmesi ve kullanıcı güvenliğinin oluşturulması için SSL sertifikaları olmazsa olmaz konumda. Özellikle de son zamanlarda SSL sertifikası kullanmayan hemen hemen hiçbir web sitesi kalmamış durumda.
  • Düzenli Güvenlik Denetimleri: Kurumsal web sitesi ajansları ile çalışarak düzenli güvenlik denetimleri yapabilirsiniz. Bu sayede var olan ya da potansiyel güvenlik açıklarını erkenden belirleyebilir, web sitenizin güncel kalmasını sağlayabilirsiniz.
  • Gizlilik politikaları: Kullanıcılarınızın verilerini korumak için şeffaf gizlilik politikalarından yararlanmalı, bunlara sadık kalmalısınız.

 


Benzer Yazılar